• محصولی موجود نیست

لامپ

لامپ

لامپ واژه‌ای فراگیر برای وسیله‌ای که از خود نور تولید می کند به این معنا که چراغ های گلدانی شبیه به نوری که در گذشته با سوزاندن روغن نهنگ یعنی نام لامپ از زمانی که در گذشته چراغ های گلدانی شکل که با سوزاندن روغن نهنگ روشنایی ایجاد می کردند نیز لامپ نامیده می‌شدند و با مرور زمان پیشرفت علم اولین لامپ رشته ای در سال 1870 اختراع شد و اینجا بود که مصداق لامپ آشکارتر شد و از آن پس نام لامپ، مصداق یک قطعه الکتریکی در دسته بندی نور و روشنایی شد که تشکیل شده از چند اجزای مختلف همچون یک رشته فلزی داخل محفظه‌ شیشه‌ای حبابی شکل که بر روی پایه فلزی قرار دارد.

نوری که توسط لامپ تولید می شود چگونگی به نظر رسیدن فضای محیط شما را تعیین می کند و شما را موظف کرده تا با انتخاب لامپ خوب نورپردازی مناسبی را انجام دهید؛ زیرا که با آشکار شدن تاثیر نور بر روحیه‎‌ی فردی و روند زندگی انسان‌ها انجام دادن کار نور پردازی به طور صحیح اهمیت پیدا کرده. شما می توانید با همراهی ما در این مطلب آشنایی مختصری با انواع لامپ ها وانتخاب نور مناسب با محیط مورد نظر دست‌یابید و نور پردازی منزل یا محل کار خود را انجام دهید. به هیچ عنوان از هزینه های نور پردازی لوکس واهمه نداشته باشید زیرا توسعه و گسترش رقابت درمیان شرکت های فعال در زمینه نور و روشنایی باعث شده تا شرکت‌ها تجهیزات گوناگون روشنایی مختلف تولید کنند تا مشتریان بتوانند با خاطری آسوده محصول مناسب محیط که شامل هزینه گزاف نشود را انتخاب کنند.

اصل های نورپردازی

نور و روشنایی در تمام طول روز به طور رایگان از خورشید تابیده می‌شود اما گاهی مواقع این نور کافی نیست و شما نیاز به استفاده از تجهیزات روشنایی دارید و جدا از این‌ها انسان ها در اوقات شب به نور پردازی نیاز دارند. نور پردازی فقط به طور سقفی یا عمومی نیست زیرا که نور پردازی سقفی فقط یک اصل از سه اصل نور پردازی محسوب می شود در واقع نیاز به نور پردازی لایه‌ای دارید که انجام این نور پردازی لایه‌ای و اصولی باید سه اصل نور پردازی سقفی و تاکیدی و فعالیتی را رعایت کنید.

نور پردازی سقفی یا عمومی: نور پردازی سقفی یا عمومی همان‌گونه که از نام‌اش پیداست در ارتفاع بالایی محیط قرار می‌گیرد تا سراسر فضای محیط را روشن سازد که شامل لوسترها، چراغ ها و لامپ‌های سقفی و دیواری می‌باشد.

نورپردازی فعالیتی یا وظیفه‌ای: این نوع نورپردازی اغلب برای محل خاصی در محیط که قرار است در آن فعالیت‌های به‌خصوصی انجام شود مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای نمونه می توان به نور چراغ های مطالعه که برای روشنایی محل مطالعه مورد استفاده قرار می گیرد اشاره کرد.

نورپردازی تاکیدی: در موزه ها یا گالری های هنری نوری که مستقیم به اجسام موزه و آثار و هنری می‌تابد را نورپردازی تاکیدی می‌نامند در واقع نور پردازی تاکیدی به روشی از استفاده ی نور گفته می شود که باعث برجسته شدن و به چشم آمدن نقطه ی خاصی در محیط است .

انواع لامپ موجود در بازار

با فراگیری سه اصل نور پردازی باید در نظر داشت که برای انجام موفق مراحل نور پردازی بهتر است که آشنایی نسبی با لامپ ها داشته باشیم تا براساس اصل های نور پردازی لامپی با طیف نوری مناسب را انتخاب کنید.

لامپ های حبابی یا رشته ای: نوع قدیمی از لامپ ها می‌باشد که از نوع ولتاژ پایین محسوب می‌شود. نوع رشته ای از نور زیبا و زیادی برخوردارند اما به دلیل مصرف زیاد انرژی جای خود را به لامپ‌های کم مصرف داده‌اند.

لامپ هالوژنی: لامپ های هالوژنی به دلیل کوچک‌تر بودن 10 تا 20 درصد کمتر از نوع رشته ای انرژی مصرف می کنند و .به علت داشتن نور طبیعی همانند نور روز، برای استفاده در نور پردازی فعالیتی بسیار پر کاربرد است.

لامپ فلورسنت مهتابی یا کم مصرف: فلورسنت یا مهتابی که در ایران بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع فلورسنت به علت مصرف کم انرژی به شکلی که 4/1 نوع رشته ای برق مصرف می‌کند به لامپ کم مصرف نیز شهرت دارد و عمری حدود 750 الی 1000 ساعت دارد. لامپ فلورسنتی انواعی از رنگ های سرد گرم را شامل می‌شود که برای نور پردازی سقفی مناسب است اما باید در نظر داشت که به دلیل وجود جیوه در مواد تشکیل دهنده لامپ باید نکات ایمنی را هنگام استفاده از این نوع فلورسنت رعایت کرد.

لامپ ال‌ای‌دی فیلامنتی:  نوع فیلامنتی به دلیل شباهت ساختار ظاهری‌اشبه نوع رشته‌ای، لامپ ال‌ای‌دی رشته‌ای نیز نام دراد با این تفاوت که به جای رشته سیم نازک در لامپ رشته‌ای، از تراکم ال‌ای‌دی‌های بسیار ریز تشکیل شده که همین امر باعث زیبایی منحصربه‌فردی در این نوع لامپ شده و استفاده از آن برای اهداف تزئینی در کافی‌شاپ‌ها بسیار مناسب است.

لامپ SMD: از زیر مجموعه‌های ال‌ای‌دی محسوب می شود اما با این تفاوت که در ساختار این محصول فناوری SMD به کار گرفته شده است و به دلیل کوچک بودن وکم حجم بودن، از زیبایی بالایی برخوردار است که شما را در زیباسازی فضای محیط‌مان کمک خواهد کرد.

سوزنی: لامپ های بسیار کوچکی که بر روی دو پایه سوزنی شکل قرار دارند و از عمری حدود 100 ساعت برخوردارند.

و در پایان شما مخاطب گرامی حالا می توانید با آشنایی مختصری که از لامپ ها کسب کرده اید نسبت به ابعاد محیط و روشنایی که نیاز دارید بر طبق اصول های نور پردازی از بین چهار توان نور دهی لامپ که عبارت است از60 وات و 100 وات و 200 وات و 400 وات انتخاب نمایید تا محصولی با کارائی بهینه را انتخاب کنید. باید در نظر داشته باشید که به دلیل عدم‌ثبات بازار قیمت‌های تجهیزات الکتریکی نیز دستخوش تغییرات هستند و ثبات قیمت طولانی ندارند.

 

منبع:برق مارکت