• محصولی موجود نیست

یو پی اس چیست؟

انواع یوپی اس از نظر عملکرد داخلی

الف: یو پی اس آف لاین off-line: در این نوع یو پی اس مصرف کننده در حالت عادی از برق شهر استفاده می کند_حالت بای پس) و به محض قطع برق یو پی اس وارد شده و برق باطری را به برق مورد مصرف دستگاه های مصرف کننده تبدیل نموده و در خروجی ارائه می کند.

ب: یو پی اس لاین اینتراکتیو line interactive: این نوع یو پی اس در حالت وجود برق شهر جهت تثبیت ولتاژ خروجی برای مصرف کننده از یک ترانسفورماتور برای افزایش و کاهش ولتاژ استفاده می نمایند و هنگام قطع برق شهر بدون وقفه برق مطلوب و مورد نیاز مصرف کننده را از باطری ها تامین می نماید.

ج: یو پی اس آن لاین on-line: در اینگونه یو پی اس ها که از کیفیت و حساسیت بالایی برخوردارند، پس از تصحیح ولتاژ ورودی برق ثابت و فیلتر شده در خروجی دراختیار دستگاه های مصرف کننده قرارداده می شود و مداری مجهز به یک پردازنده حساس دائما ولتاژ و جریان ورودی را کنترل می کند. این یو پی اس ها جهت دستگاه های فوق العاده حساس آزمایشگاهی، نظامی و... استفاده می شوند. تنها در مواقعی چون بروز نقص فنی اضافه بار یا افزایش دما بیش از حد مجاز یو پی اس به حالت استفاده مستقیم از برق شهر(بای پس) خواهد رفت.

انواع یو پی اس از نظر کاربرد:

 1. یو پی اس های خانگی: بیشتر برای تامین روشنایی مکان های کوچک در مواقع قطع برق به کار می روند.
 2.  یو پی اس های قابل نصب در رک (کابین): این نوع یو پی اس برای تامین برق اضطراری دستگاه هایی که داخل کابین نصب می شوند به کار می روند و در داخل کابین روی ریل (رک) نصب می شوند.
 3. یو پی اس های اداری و صنعتی: برای مصارف بزرگتر از یو پی اس های با توان های بالاتر استفاده می شوند که می توانند تعداد زیادی رایانه و یا دستگاه های دیگر را به طور همزمان تغذیه کنند.

امکانات روی یو پی اس:

 1. نشانگر اضافه بار
 2. نشانگر مقدار بار در خروجی
 3. نشانگر مقدار شارژ باطری
 4. نشانگر استفاده از برق باطری
 5. نشانگر تعویض باطری
 6. نشانگر جبران کمبود ولتاژ در شبکه
 7. استفاده از برق شبکه
 8. نشانگر تقلیل اضافه ولتاژ شبکه
 9. کلید روشن و تست
 10. کلید خاموش

 

منبع:برق مارکت